UWAGA NOWY OBOWIĄZEK !

 Przedsiębiorca posiadający zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego przedkłada corocznie organowi, który wydał zezwolenie/licencję, w terminie do 31 marca roku następnego :
1) oświadczenie o liczbie osób zatrudnionych, w tym osób, o których mowa w pkt 2, na dzień 31 grudnia poprzedniego roku, bez względu na formę zatrudnienia;
2) informację o średniej arytmetycznej liczbie zatrudnionych kierowców wykonujących operacje transportowe, bez względu na formę zatrudnienia, w roku poprzedzającym obowiązek złożenia informacji.

(druk i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania do pobrania poniżej)

UWAGA NOWY OBOWIĄZEK !

 Przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wydane przed 1 marca 2022 r. lub licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego, mają obowiązek dostosować się do wymagań w zakresie bazy eksploatacyjnej w terminie do dnia 1 stycznia 2023 roku. Przedsiębiorcy ci są obowiązani do złożenia do organu wydającego zezwolenie/licencję oświadczenia, że dysponują bazą eksploatacyjną wraz ze wskazaniem adresu tej bazy w terminie do dnia 15 stycznia 2023 roku.
(druk do pobrania poniżej)

UWAGA NOWY OBOWIĄZEK !

 Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 26 stycznia 2022 r. o transporcie drogowym w przypadku gdy przewoźnik drogowy dokonał zgłoszenia pojazdu do licencji wspólnotowej przed 1 marca 2022 r., a pojazd taki nie został zgłoszony do zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, przewoźnik ma obowiązek zgłoszenia takiego pojazdu do tego zezwolenia w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Termin ten liczony jest od 1 marca 2022 r. 

UZYSKANIE ZEZWOLENIA

Podjęcie i wykonywanie transportu drogowego, z zastrzeżeniem art. 5b ust. 1 i 2, wymaga uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, na zasadach określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającym wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylającym dyrektywę Rady 96/26/WE.

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego uprawnia do wykonywania przewozów wyłącznie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Zezwolenia udzielane jest na czas nieoznaczony.

Przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 z późn. zm.) nie stosuje się do przewozów drogowych wykonywanych przez podmioty niebędące przedsiębiorcami.
Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w zakresie krajowego przewozu rzeczy nie wydaje się dla przewozu drogowego rzeczy wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w przypadku pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,5- 3,5 tony wymagane jest wyłącznie w przypadku ubiegania się o licencję wspólnotową. Przewoźnicy wykonujący przewozy krajowe pojazdami do 3,5 tony są zwolnieni z uzyskania zezwolenia.
 
Posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w zakresie krajowego przewozu osób nie uprawnia do wykonywania krajowego przewozu osób samochodem osobowym oraz pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Wszelkie zmiany dotyczące zezwolenia należy zgłaszać do organu w ciągu 28 dni.

Wymagane dokumenty
:
1. Wniosek o wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
2.  Oświadczenie osoby zarządzającej transportem lub oświadczenie osoby uprawnionej na podstawie umowy do wykonywania zadań zarządzającego transportem w imieniu przedsiębiorcy.
3. Kopia certyfikatu kompetencji zawodowych (poświadczona notarialnie lub oryginał do wglądu).
4. Dokument potwierdzający posiadanie sytuacji finansowej zapewniającej podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego, o których mowa w art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009, w wysokości:
1) 9.000 euro na pierwszy zgłoszony pojazd silnikowy,
2) 5.000 euro na każdy dodatkowy pojazd silnikowy lub zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony,
3) 900 euro na każdy dodatkowy pojazd silnikowy lub zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 2,5 tony ale nie przekraczający 3,5 tony,
a w przypadku gdy przedsiębiorca wykorzystuje w prowadzonej działalności wyłącznie pojazdy silnikowe lub zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 2,5 tony ale nie przekraczający 3,5 tony, w wysokości:
1) 1.800 euro na pierwszy zgłoszony pojazd silnikowy
2) 900 euro na każdy dodatkowy pojazd silnikowy lub zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 2,5 tony ale nie przekraczający 3,5 tony.
(Przy ocenie sytuacji finansowej stosuje się kurs Euro opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, obowiązujący pierwszego dnia roboczego października poprzedzającego rok, w którym  ocena jest dokonywana). 
UWAGA!
Poświadczone przez audytora lub odpowiednio upoważnioną osobę roczne sprawozdanie finansowe jest obowiązkową formą udokumentowania zdolności finansowej dla przedsiębiorcy, który jest obowiązany na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości do sporządzania takiego sprawozdania. Zgodnie z art. 45 ust. 2 eww. ustawy sprawozdanie finansowe składa się z:
- bilansu;
- rachunku zysków i strat;
- informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.
W przypadku przedsiębiorcy, który nie jest obowiązany do sporządzania sprawozdania lub w innych wyjątkowych sytuacjach, organ w drodze odstępstwa może zgodzić się lub wymagać innej z form udokumentowania zdolności finansowej tj.:
a) gwarancja bankowa z jednego lub kilku banków,
b) polisa ubezpieczeniowa, w tym polisa ubezpieczeniowa od odpowiedzialności zawodowej przewoźnika drogowego gwarantująca ww. sumy (nie jest właściwym dokumentem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej tzw. OC przewoźnika),
c) dokument umożliwiający przedsiębiorcy uzyskanie kredytu, wydany przez instytucję finansową,
d) inny wiążący dokument stanowiący solidarną gwarancję za przedsiębiorcę.
5. Oświadczenie o posiadaniu rzeczywistej i stałej siedziby oraz o dysponowaniu bazą eksploatacyjną.
6. Informację z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą osoby:
1) będącej członkiem organu zarządzającego osoby prawnej, osoby zarządzającej spółką jawną lub komandytową, dyrektora wykonawczego, o którym mowa w art. 300 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych,
2) prowadzącej działalność gospodarczą - w przypadku innego przedsiębiorcy,
3) zarządzającej transportem lub uprawnionej na podstawie umowy do wykonywania zadań zarządzającego transportem w imieniu przedsiębiorcy,
o niekaralności za przestępstwa - w dziedzinach określonych w art. 6 ust. 1 lit. a rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 - wymienione w art. 5 ust. 2a ustawy o transporcie drogowym., tj przestępstwa umyślne określone w:
a) art. 173-175, art. 178-180, art. 189a, art. 218-221, art. 296-306 i art. 308 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny,
b) art. 586-589 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych,
c) art. 522 i art. 523 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe,
d) art. 54-61, art. 62 ust. 2, art 62b ust.2 i art. 66 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,
e) art. 399 i art. 400 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne,
f) art. 54 § 1 i 2, art. 55 § 1 i 2, art. 60 § 1 i 2, art. 62 § 1-4, art. 65 § 1-2b, art. 67 § 1 i 2, art. 69a § 1, art. 69b § 1, art. 69c § 1, art. 73a, art. 76a § 1 i 2 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy.
7. Oświadczenie osób, o których mowa w pkt 6, o niekaralności za poważne naruszenie, o którym mowa w art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia (WE) nr 1071/2009, w tym najpoważniejsze naruszenie określone w załączniku IV do rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 oraz o nieskazaniu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za przestępstwa w dziedzinach określonych w art. 6 ust. 1 lit. a rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 w zakresie spełniania wymogu dobrej reputacji, które znamionami odpowiadają przestępstwom wymienionym w art. 5 ust. 2a. (oświadczenie o spełnieniu dobrej reputacji).
8.  Dowód uiszczenia opłaty.
9. Wykaz pojazdów, który przedsiębiorca, zgodnie z art. 7a ust 7 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, przedkłada po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

UWAGA!
Zgodnie z art. 11a ust. 1 pkt 1 lit a) ustawy o transporcie drogowym zabrania się przedsiębiorcy posiadającemu zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wykorzystywania do wykonywania krajowego transportu drogowego pojazdów samochodowych niezgłoszonych organowi wydającemu zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Opłaty administracyjne:
Za wydanie zezwolenia: 1 000 zł
Za zgłoszenie każdego pojazdu i wydanie dla niego wypisu z zezwolenia: 110 zł 

ZGŁOSZENIE ZMIAN DO ZEZWOLENIA

Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać organowi, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, wszystkie zmiany danych, o których mowa w art. 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym - nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania (na piśmie lub w postaci dokumentu elektronicznego).

UWAGA! Zgodnie z art. 5 ust. 9 ustawy z dnia 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2013 r. poz. 567 z późn. zm.) przedsiębiorcę posiadającego "starą" licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób lub rzeczy uznaje się za posiadającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Jeżeli zmiany polegają na zwiększeniu liczby pojazdów, przedsiębiorca jest obowiązany udokumentować zdolność finansową dla każdego zgłoszonego pojazdu samochodowego, zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 i może wystąpić z wnioskiem o wydanie dodatkowych wypisów z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub z licencji.
Zabrania się przedsiębiorcy posiadania wypisów z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w łącznej liczbie przekraczającej liczbę pojazdów, dla których został udokumentowany wymóg zdolności finansowej, zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009. Przedsiębiorca jest obowiązany zwrócić ponadliczbowe wypisy do organu, który je wydał w terminie 7 dni od dnia, w którym łączna liczba wypisów przekroczyła liczbę pojazdów, dla których został udokumentowany wymóg zdolności finansowej.

Wymagane dokumenty:
1. Wniosek - zgłoszenie zmian do zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wraz z załącznikami (w zależności od zgłaszanej zmiany):
a) zwiększenie ilości pojazdów i wnioskowanie o wydanie dodatkowych wypisów - wykaz pojazdów oraz dokumenty świadczące o posiadaniu odpowiedniej sytuacji finansowej,
b) zgłoszenie nowego pojazdu w miejsce wycofanego – wykaz pojazdów,
c) zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu – wykaz pojazdów,
d) wycofanie pojazdu/ów – do zwrotu wypis/wypisy z zezwolenia (w przypadku utraty należy złożyć stosowne oświadczenie),
e) zmiana adresu bazy eksploatacyjnej - oświadczenie dotyczące bazy eksploatacyjnej,
f) zmiana osoby zarządzającej transportem - oświadczenie osoby zarządzającej transportem, kopia certyfikatu kompetencji zawodowych tej osoby (poświadczona notarialnie lub oryginał do wglądu), oświadczenie o niekaralności i informacja z Krajowego Rejestru Karnego,
g) zmiana członków organu zarządzającego osoby prawnej - oświadczenie o niekaralności i informacja z Krajowego Rejestru Karnego. 
2. Dowód uiszczenia opłaty (o ile jest wymagany).

Opłata administracyjna:
Za zgłoszenie zmian do zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego nie pobiera się opłat za wyjątkiem wystąpienia przez przedsiębiorcę o wydanie dodatkowych wypisów z zezwolenia.
Za wydanie wypisu z zezwolenia dla każdego nowego pojazdu zgłoszonego do zezwolenia: 110 zł

ZMIANA ZEZWOLENIA

Jeżeli zmiany obejmują dane zawarte w zezwoleniu na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego przedsiębiorca jest obowiązany wystąpić z wnioskiem o zmianę treści zezwolenia.
Przewoźnik jest obowiązany zgłaszać organowi, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, wszystkie zmiany danych, o których mowa w art. 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1414 z późn. zm.) - nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania (na piśmie lub w postaci dokumentu elektronicznego).

UWAGA! Zgodnie z art. 5 ust. 9 ustawy z dnia 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2013 r. poz. 567 z późn. zm.) przedsiębiorcę posiadającego "starą" licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób lub rzeczy uznaje się za posiadającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Wymagane dokumenty:
1. Wniosek - zmiana zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
2. Dowód uiszczenia opłaty.
3. Do zwrotu: nieaktualne zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz wypisy z przedmiotowego zezwolenia. W przypadku utraty ww. dokumentów należy złożyć stosowne oświadczenie.

Opłaty administracyjne:
Za zmianę zezwolenia (również zmiana organu): 100 zł
Za wydanie wypisu ze zmienionego zezwolenia: 50 zł

UTRATA ZEZWOLENIA LUB WYPISU

Utrata (zagubienie, zniszczenie lub kradzież) zezwolenia lub wypisu z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego rzeczy lub osób wymaga od przewoźnika drogowego wystąpienia do organu, który wydał zezwolenie o wystawienie wtórnika (duplikatu) ww. dokumentu.

Wymagane dokumenty:
1. Wniosek - wydanie wtórnika zezwolenia lub wypisu.
2. Oświadczenie o utracie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i/lub oświadczenie o utracie wypisu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
3. W przypadku kradzieży: dokument potwierdzającego fakt kradzieży (np. zaświadczenie z Policji).
4. W przypadku zniszczenia dokumentów w stopniu powodującym ich nieczytelność: dotychczasowe (zniszczone) zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub wypis/wypisy z tego zezwolenia.
5. Dowód uiszczenia opłaty.

Opłaty administracyjne :
Za wydanie wtórnika zezwolenia w przypadku jego utraty na skutek okoliczności niezależnych od przedsiębiorcy: 100 zł
Za wydanie wtórnika zezwolenia w przypadku jego utraty na skutek okoliczności zależnych od przedsiębiorcy: 250 zł
Za wydanie nowego wypisu w przypadku jego utraty lub zniszczenia: 10 zł

PRZENIESIENIE UPRAWNIEŃ

Organ, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego przenosi uprawnienia z nich wynikające w razie:
- połączenia, podziału lub przekształcenia, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych,
- nabycia przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 45b ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r. poz. 170), 
- sprzedaży przedsiębiorstwa, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe,
przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencję - pod warunkiem spełnienia przez przedsiębiorcę przejmującego uprawnienia wynikające z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wymagań określonych w rozporządzeniu (WE) nr 1071/2009.

Postępowanie wszczyna się na wniosek przedsiębiorcy przejmującego uprawnienia.

Przeniesienie uprawnień odbywa się w drodze decyzji administracyjnej.

Wymagane dokumenty:
1. Wniosek - przeniesienie uprawnień
2. Dowód uiszczenia opłaty.
3. Do zwrotu: dotychczasowe wypisy z zezwolenia.

Opłaty administracyjne :
Za przeniesienie uprawnień (w przypadku śmierci osoby fizycznej lub połączenia, podziału albo przekształcenia przedsiębiorstwa): 50 zł
Za wydanie zmienionego wypisu: 10 zł

ZAŚWIADCZENIE DO LICENCJI WSPÓLNOTOWEJ (MIĘDZYNARODOWEJ)

Do wniosku o udzielenie licencji wspólnotowej dołącza się zaświadczenie o liczbie pojazdów, dla których został udokumentowany wymóg zdolności finansowej, zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009, wystawione przez organ, który wydał zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego (dot. również wydanych przed 14.08.2013 r. licencji na krajowy przewóz drogowy).  

UWAGA!
Zgodnie z art. 11a ust. 1 pkt 1 lit a) ustawy o transporcie drogowym zabrania się przedsiębiorcy posiadającemu licencję wspólnotową wykorzystywania do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego pojazdów samochodowych niezgłoszonych organowi wydającemu krajowe zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Wymagane dokumenty:
1. Wniosek - wydanie zaświadczenia do licencji wspólnotowej.
2. Aktualny dokument potwierdzający spełnienie wymogu zdolności finansowej, zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 w wysokości:
1) 9.000 euro na pierwszy zgłoszony pojazd silnikowy
2) 5.000 euro na każdy dodatkowy pojazd silnikowy lub zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony,
3) 900 euro na każdy dodatkowy pojazd silnikowy lub zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 2,5 tony ale nie przekraczasjący 3,5 tony.
a w przypadku gdy przedsiębiorca wykorzystuje w prowadzonej działalności wyłącznie pojazdy silnikowe lub zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 2,5 tony ale nie przekraczający 3,5 tony, w wysokości:
1) 1.800 euro na pierwszy zgłoszony pojazd silnikowy
2) 900 euro na każdy dodatkowy pojazd silnikowy lub zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 2,5 tony ale nie przekraczasjący 3,5 tony.
(Przy ocenie sytuacji finansowej stosuje się kurs Euro opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, obowiązujący pierwszego dnia roboczego października poprzedzającego rok, w którym  ocena jest dokonywana).
Poświadczone przez audytora lub odpowiednio upoważnioną osobę roczne sprawozdanie finansowe jest obowiązkowa formą udokumentowania zdolności finansowej dla przedsiębiorcy, który jest obowiązany na podstawie przepisów z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości do sporządzania takiego sprawozdania (w bilansie podstawą oceny spełnienia warunków posiadania sytuacji finansowej przedsiębiorcy jest wielkość wykazywana w bilansie i zdefiniowana w przepisach art. 3 ust 1 pkt 29 ustawy o rachunkowości. Taką wielkością są aktywa netto, przez które rozumie się aktywa jednostki pomniejszone o zobowiązania, odpowiadające wartościowo kapitałowi (funduszowi) własnemu (tj. część A pasywów wykazanych po prawej stronie bilansu) oraz ewentualnie posiadanym rezerwom na zobowiązania (tj. część B pkt. I pasywów wykazanych po prawej stronie bilansu). W przypadku przedsiębiorcy, który nie jest do tego obowiązany, organ w drodze odstępstwa może zgodzić się lub wymagać innej z form udokumentowania zdolności finansowej tj.:
a) gwarancja bankowa z jednego lub kilku banków,
b) polisa ubezpieczeniowa, w tym polisa ubezpieczeniowa od odpowiedzialności zawodowej przewoźnika drogowego gwarantująca ww. sumy (nie jest właściwym dokumentem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej tzw. OC przewoźnika),
c) dokument umożliwiający przedsiębiorcy uzyskanie kredytu, wydany przez instytucję finansową,
d) inny wiążący dokument stanowiący solidarną gwarancję za przedsiębiorcę.
3. Wykaz pojazdów
4. Dowód uiszczenia opłaty.

Opata skarbowa :
Za wydanie zaświadczenia: 17 zł

Opłat można dokonywać przelewem na następujące rachunki bankowe:

Opłata administracyjna
na rachunek Starostwa Powiatowego w Policach nr:
88 1240 3943 1111 0000 4135 6946

Opłata skarbowa
na rachunek Urzędu Miejskiego w Policach nr:
71 1240 3927 1111 0010 6012 9650

Jeżeli w imieniu wnioskodawcy działa osoba trzecia wymagane jest złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury. Opłata skarbowa za złożenie ww. dokumentu wynosi – 17 zł.

Nie podlega opłacie skarbowej pełnomocnictwo udzielone małżonkowi, krewnym wstępnym (rodzicom, dziadkom, pradziadkom) i zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom) oraz rodzeństwu. Za złożenie jednego pełnomocnictwa przez kilku mocodawców, opłata w wysokości 17 zł pobierana jest za każdy stosunek pełnonomocnictwa wynikający z przedłożonego dokumentu. Wyjątek stanowi złożenie jednego pełnomocnictwa ustanowionego przez łącznego mocodawcę (np. małżonków), za które pobierana jest pojedyncza opłata w wysokości 17 zł).